Част от вълшебството на Коледа се крие в приказната коледна украса. Има някои интересни истории и легенди, с които са свързани едни от най-любимите коледни декорации.
Историята на коледния чорап над камината
Легендата за коледния чорап на камината се свързва с добрите дела на Св. Николай Чудотворец, който е почитан както от православната, така и от католическата църква. Веднъж, докато бил в Йерусалим, Св. Николай дочул история за благочестив вдовец, който загубил богатството си и бил много притеснен дали ще успее да омъжи трите си дъщери без зестра. Св. Николай приготвил три кесии пълни с жълтици и си наумил да хвърля през прозореца по една кесия три нощи подред, докато те спят. Две вечери подред успял да хвърли кесията, но на третата вечер бащата останал буден, за да види кой е тайнственият благодетел. Николай чакал до зазоряване, но бащата така и не заспал. Накрая му хрумнало да се качи на покрива и да спусне кесията с жълтици през комина. Същата вечер най-голямата дъщеря си била изпрала чорапите и те били окачени на камината, за да съхнат. Така кесията паднала право в нейния чорап. Така се родила традицията с окачения на камината чорап, в който дядо Коледа оставя за децата подаръчета и лакомства.
Традицията на коледните венци
Коледните венци красят входните врати по празниците и са красиво допълнение към празничната украса.
Традицията за закачане на венец произхожда от средновековната немската традиция да се поставят четири свещи на адвент венец, които символизират четирите седмици преди Коледа. Традиционните коледни венци се изработват от вечнозелени клонки, тъй като те символизират продължителността на живота. Венци от вечнозелени клонки са използвали още в Античността за щастливи поводи като сватби, също за награждаване на победителите в олимпийските игри. Вярвало се, че отблъскват злите сили.
Историята на коледното дърво
Още преди да бъдат покръстени, немските племена украсявали елхови дръвчета със сушени плодове и свещи през декември. С вечнозелените си листа елховите дървета символизирали неумиращата природа. След приемането на Християнството, култът към елхата се засилил, като вече се свързвал с Рождество Христово.
През XVII в. немците започнали да изработват гирлянди, първоначално украсени със сребро, а по-късно и с по-евтини метали. Когато традицията пристигнала в Америка заедно с първите немски заселници, останалите заселници първоначално не я възприели, защото я смятали за езическа. През около 1840 кралица Виктория и принц Алберт започнали да украсяват коледно дърво и по този начин официално въвели традицията в Англия.
Метален свещник с микс елхови клонки, декориран с плодчета и шишарки, червено, 70х23 см
Венец от микс елхови клонки, декориран с плодчета, топки, шишарки, Ф 70 см
Пилирезинова птичка на клонче с червени цветя, 8х8 см
Коледен комплект GIFT SHOP с 6 полирезинови фигурки, 10х7 см
Лешникотрошач, зелено-червен, полирезинов, 21х17х68 см
Бяло пухкаво семейство Снежковци, 45х15х54 см
Коледен венец заскрежена с шишарки и топчета, Ф36 см
Стрък коледна звезда, червена, велур , 74 см
Преспапие червено, торба и снежко, 12Х15СМ
Коледни светещи топки, 40 LED, 2см, топло-бели, с конектор, 4 М
Медените коледни къщички
Идеята за медените коледни къщички идва от приказката на братя Грим за Хензел и Гретел, които били изоставени от баща си в хората и там попаднали на зла вещица, която живеела в къща, "направена от хляб и покрита с козунак, с прозорци от чиста захар".
Изобретяването на коледните лампички
Преди появата на коледните лампички, хората украсявали елхите със запалени свещи. Тази украса носела рискове, тъй като игличките се запалвали лесно. Ето защо хората държали по две кофи с вода в близост до елхата, когато палели свещите. Първата светлинна украса била изобретени от Томас Едисон. През 1880 година той украсил фасадата на лабораторията, в която работил в Ню Джърси, с кабел с лампички. Пътниците от минаващия наблизо влак били първите хора, които могли да се насладят на светлинната украса. През 1882 г. неговият партньор Едуард Джонсън прилага идеят и в украсата на коледните елхи. Украсил коледната си елха, като използвал около 80 разноцветни лампи, които свързал във верига.
Изобретяването на снежното преспапие
Снежното преспапие било изобретена по случайност през 1900 г. от виенския изобретател Едуин Перси. Опитвал се да изобрети хирургическа лампа като подобри яркостта на така наречения шустъркугел - колба, пълна с вода, използвана за фокусиране на светлина, като добавял частици, направени от различни материали. Ефектът му напомнил за снеговалеж. Следващата стъпка била основаването на компанията Original Snow Globes през 1905 г., която работи и до днес. Материалът, от който се прави "снегът" за снежните преспапиета и до днес е търговска тайна на компанията.
Как лешникотрошачите войници стават коледна украса
Американски войници, останали в Западна Германия след Втората световна война, изпращали куклите лешникотрошачи до близките си в Америка като коледен подарък. По този начин Американските войници стимулирали бизнеса за производство на куклите лешникотрошачи в Източна Германия, които ги изнасяли за Западна Германия.
Легендата за Коледната звезда
Според една коледна легенда, коледната звезда е наистина вълшебно цвете. Бедна мексиканска девойка набрала букет с треви, за да го положи като подарък за Христос в местната църква на Бъдни вечер. Когато оставила букета в сцената с Рождеството, тревите се превърнали с красив букет от червени коледни звезди, известни още като цветя за Святата нощ в Мексико.
снимки: Pinterest