С нотка на носталгия изпращаме лятото с първия хладен полъх на есента. За щастие и златната есен крие своето очарование с изобилието си, с меките слънчеви лъчи и багрения си листопад. Природата е щедра през есента и можем да взаимстваме от нея, за да си направим прекрасна есенна украса за дома, при това без много средства.
Естествени материали като кестени, орехи, лешници, шипки, аранжирани в купа, буркан или поднос, ще внесат в дома ви малко есенна магия. Вместо цветя, аранжирайте във ваза няколко клонки или букет от паднали листа с различни багри.
В наши дни повечето хора свързват есента със завръщане към рутината на ежедневието. В миналото, обаче, в края на октомври по Димитровден бил пределен момент, през който селскостопанската работа била приключила и се разпускали всички работници. Това било време за равносметка, но и за благодарност за добрата реколта и щедростта на земята. Направете си есенна декорация от щедрите дарове на земята, като аранжирате артистично в купа кучани царевица и няколко тикви или сезонни плодове като ябълки, круши и грозде.
ОДЕЯЛО-SHAGGY - КАПУЧИНО
Керамична саксия с подложка права, 21Х21СМ, кафява преливаща се
Свещ колона, оранжева цвет ,15см.,1м.(12/24)
Свещ колона оранж-цвет ,7,5 см.,1цв.(12 /48)
Поднос пластик, сив, 34,5х23,5х2,3 см
Тиква от розов плат със златни пайети, Ф 20х20 см
Ратанов поднос кръг, Ф 41х6 см
Керамичен чайник, оранж, 13х14 см
Кремична чиния беж с оранжев кант, Ф 20 см
Керамична ваза, сиво, ф17х32 см
Преходът към зимата бил сакрален период, обвит в мистерия. В периода от Петковден - 14 октомври до Димитровден на 26 октомври, наричан "вълче или вампирско погано" по нашите земи се вярвало, че бродят зли духове и демони. Обредите, курбаните и помените имали за цел да умиротворят злите сили и да изпросят здраве и мир. Интересно е, че и в други култури присъстват подобни есенни празници, с които се отдава почит към щедрата реколта и се плашат злите сили, с които се свързва наближаването на студената зима. Такива празници в Щатите например са Деня на благодарността и празника на Вси светии, известен още като Хелоуин (31 октомври). Ето защо в края на октомври в католическия свят украсяват домовете и витрините с тиквени фенери, вещици и всякакви страхотии. Любопитно е, че Хелоуин води своето начало от езическите ритуали на келтите, с които изпращали старата година и посрещали новата в навечерието на 1 ноември. Келтите вярвали, че през нощта срещу празника се отваряли вратите на отвъдното и затова се маскирали със страшни костюми, за да изгонят злите сили. Подобно на нашенските кукери. Така че, ако сте фен на този празник, може да се поупражните в правенето на тиквени фенери като есенна украса направи си сам. Забавно е и децата ги обичат.
Със захлаждането навън е време да внесем и повече топлина и уют в дома. Топлите карирани или плетени одеяла, в това число и нашенските родопски одеяла, са чудесен есенен аксесоар, а и е добре да са под ръка, когато ви захладнее. Декоративни възглавници в тиквено оранжево или в приглушенни есенни цветове ще ви приканят да се сгушите на дивана с книга в ръка и топъл чай.
ВАФЛЕНА-ОРАНЖЕВА
ТАФТА-8
Кол. стрък листа 5 цвята 90 см. (1/144)
Сухи листа /подпури/ портокал, 80 гр.
Бамбукова купа за салата, сива, Ф22х8 см
Бронзов поднос, Ф 30см
Метален фенер, черен, 19х19х59 см
Метален фенер, черен, 30х26х75 см
Бамбуково плато, двуцветно, 40х15х6,5 см
Ваза чаша от изчистено стъкло, ф13х25 см
Ако сте от сръчковците, които обичат да плетат и да шият, бихте могли да си изработите есенна украса под формата на плетени тикви или карирани морковчета. Много са симпатични, а предимството им пред есенната украса от естествени материали е, че може да ги приберете и да ги ползвате и през следващата година.
И за последно сме оставили кралицата на есенните цветя - хризантемата, или както е позната по нашите земи - димитровче. Димитровчето е многогодишно растение, което ще ви радва с красивите си цветове до късна есен. В апартамент вирее добре кълбовидната хризантема, която притежава неповторим чар и не е претенциозна към условията на отглеждане.
снимки: Pinterest