Индустриалният интериор е стил на декориране, който се фокусира върху суровата, необработена красота на индустриалните елементи. Индустриалният стил в интериора възниква с освобождаването на фабрики и складове от началото на 20 век и преустройството им за жилищни цели. Големите складови пространства с тухлени неизмазани стени, високи тавани, бетонни подове, инсталационни тръби и огромни прозорци са основата, върху която да се изгради жилищно пространство. Този стил на декориране се фокусира върху използването на сурови, необработени материали като стомана, тухли, бетон и дърво, за да се създаде изчистен и функционален дизайн.
Днес концепцията на индустриалния стил в интериора може да бъде приложена и в модерните домове, като може да се съчетае и с други стилове като бохемски, рустик и скандинавски. Този минималистичен и функционален дизайн е идеален за тези, които искат да създадат отворено и просторно жизнено пространство, изпълнено с характер и индивидуалност.
Основни елементи на индустриалния интериор
Цветова палитра: Индустриалният стил в интериора се характеризира с по-неутрална земна палитра. Основните цветове са черно, сиво, кафеви дървесни нюанси, мед, бронз и стомана, керемидено червени нюанси на незавършена тухлена зидария.
Стени: Изберете стени с неутрални цветове като бяло, черно или сиво. Това ще помогне за подчертаването на индустриалните елементи и ще създаде единна цветова схема. Съвременните сгради рядко имат стени с тухлена зидария, но може да постигнете акцентна стена с тухлички с помощта на тапети или декоративна тухлена зидария, която имитира истинска.
Осветление: Запазват се оригиналните индустриални лампи или се търсят подобни. Изберете полилеи, лампи и свещници с индустриално усещане, изработени от материали като стомана, месинг или гофрирана жица.
Подове: Използвайте подове от твърда дървесина, цимент или плочки, за да създадете издръжлив и непретенциозен под.
Мебели: Характерни са масите и столовете от износено дърво с метални крака. Дървото и металът са открояващите се елементи за трапезни маси, столове, шкафове и места за съхранение на вещи. Диваните и табуретките са кожени или тъмни. Пространството може да е обособено на зони с отворени стелажи - библиотеки.
Текстил: Атмосферата излъчва по-мъжка енергия заради грубите материали и индустриалните елементи. За да я смекчите, добавете декоративни възглавници на диваните и постелете килими на пода, които да придадат уют и оптически да обособят отвореното пространство на зони.
Декорация: Тъй като тв шкафовете и етажерките от метал и дърво са с отворени рафтовете и всичко е на показ, не е необходима много допълнителна декорация. Стенен часовник в индустриален стил, черно бели фотоси или картини с авангардни или геометрични мотиви, бронзови кашпи с растения, декорация с части от машини или автомобили ще придадат на декора индустриален вид. Добавете старинни индустриални огледала, за да увеличите пространството и да допълните стила.
Метален шкаф със стъклени врати и дървена повърхност, 151x40x60 см.
МЕТАЛНА БИБЛИОТЕКА СЪС СТЪКЛЕНА ВРАТА И 6 РАФТА ,51x35x182 СМ
КОМПЛЕКТ 2 БР. КАФЯВИ ТАБУРЕТКИ-САНДЪК, 80Χ34x45 CM / 36Χ28Χ42 CM
ДЪРВЕНА ОФИС ЛАМПА С ЧЕРЕН МЕТАЛЕН АБАЖУР, 30X15X55 CM
ЧЕРНА МЕТАЛНА ЛАМПА В ИНДУСТРИАЛЕН СТИЛ, 52X46X135 CM
Висяща лампа от месинг в индустриален стил, 25х29 см
Висяща лампа от месинг в индустриален стил, 53х41 см
Дървена табуретка - сандък с мек текстилен капак, 45х45х50 см
Декоративна възглавница от плат, 45х45 см
Висока дървена лампа в индустриален стил с ръждив ефект, 30х65х145 см
Индустриалният интериор предлага минималистична и функционална алтернатива на традиционния интериор, като насърчава създаването на открито и просторно жизнено пространство, което излъчва сурова и автентична привлекателност. Започнете с някои от тези идеи и трансформирайте вашето жизнено пространство в красиво и привлекателно индустриално убежище, което отразява вашия личен стил и вкус.
снимки: Pinterest