Чудната история на коледните картички

Всяка година си разменяме красиви коледни и новогодишни картички, с пожелания за здраве и благополучие през Новата Година. Те са мил жест на внимание и грижа към близки и приятели. Компаниите и учрежденията също изпращат коледни картички, за да заздравят търговските партньорства и да изразят внимание към лоялните клиенти.  През последните години електронните комуникации все повече изместват традиционните хартиени картички. Дали идва края на хартиените коледни картички, както на хартиените телефонни указатели и бизнес каталози, които вече са само в електронен вариант? Наистина може да зарадвате близките си с персонализирана електронна коледна картичка,  която ще ви спести време и средства. Но традицията за разменяне на традиционните коледни картички е все още жива. А времето, средствата и усилието, което сте вложили в надписването и изпращането на картичката ще накарат получателя й да се почувства специален.

 

снимка: https://bel.ru

 

А знаете ли откога хората си разменят коледни картички? Традицията произхожда от Англия от средата на XVIII век. Дотогата англичаните си разменяли ръчно написани пожелания, докато на един находчив англичанин  на име Хенри Коул, който в последствие щял да стане първия директор на Лондонския музей "Виктория и Албърт", не му хрумнало как може да си спести трудоемкото писането на коледни пожелания. Бил много зает с организиране на изложение, затова през 1843 поръчал на приятеля си художника Джон Хорсли да нарисува картичка с пожелания. На нея било изобразено празничното веселие на семейството му, а от двете им страни били нарисувани сцени на милосърдие. Били поръчани 40 картички, с които Хенри Коул да впечатли колеги, приятели и роднини, а в последствие още 1000. Разбираемо, Хенри Коул не успял да изпрати всичките, а продал останалите всяка за шилинг. Картичките смутили викторианското общество, защото на тях било изобразено дете да пие вино, но също така въвели практиката да се изпращат коледни картички.  До ден днешен са запазени 12 от оригиналните 40 картички, като една от тях е продадена на търг за рекордните 22 хиляди лири. Тя е и най-скъпата коледна картичка в света

Оттогава модата да се изпращат коледни картички се разпространила бързо. В началото картичките били скъпо удоволствие и само богатите можели да си ги позволят, но с индустриалната революция и напредването на технологиите станали по-достъпни.

 

снимка: http://chocolaterabbitgraphics.blogspot.com/

 

Модата стигнала и до Америка. Първоначално американците поръчвали коледни картички от Европа. За създател на първата американска картичка се счита немският имигрант Луис Пранг, който през 1875 година отваря литографски магазин в Бостън и започва да печата поздравителни картички. Бизнесът му се разраснал и след няколко години вече печатал над 5 милиона коледни картички на година. Работил с добри художници, като дори организирал арт конкурси. Във време, в което жените нямали много възможности да изкарват пари, той наел повече от 100 жени, които да рисуват и украсяват коледните картички. 

В България традицията за изпращане на коледни картички е въведена от княз Фердинанд след Освобождението. Според архивите на Български пощи първата коледна картичка е изпратена през 1885 година. Първоначално картичките са изработвани и печатани в Германия, а през 1920 година русенската печатница „Модерно изкуство” печата първите коледни картички в България. 

Освен да даряват усмивки, коледните картички служат и на благотворителна цел. Част от приходите от тях се даряват за деца в нужда. В началото на благотворителните картички били изобразявани творби на известни художници, а сега практиката е на тях да се публикуват детски рисунки. 

Изразете любовта и загрижеността към близките си с мил жест. Изпратете им коледна картичка в навечерието на най-големия християнски празник. 

Екипът на Mydepot Ви пожелава весели празници!

 

Последни публикации

7 идеи за разполагане на растения в кашпи у дома

Ползите от растенията у дома са безспорни. Те пречистват въздуха и понижават концентрацията на вредни химикали, което е голямо предимство, …

Коледен елф и коледно гномче - какво символизират и каква е разликата

В последните години в коледната декорация у нас навлязоха елфите и гномчетата и замениха традиционните за нас джуджета. Каква е разликата …

Декорация на дома във викториански стил - част 1

 Влиянието на викторианския стил все още е актуално, макар и в по-умерените му вариации в съчетание с по-съвременни стилове. Възниква …

Вълшебство от коледни светлини у дома

През зимата, когато слънчевата светлина е най-оскъдна, студът е осезателен, а вечерите са дълги, игривите отблясъци на светлинната украса …

Интериор с розови акценти

В интериора розовото е по-меката версия на яркия и горещ червен цвят. Получава се, като към червеното се добави бяло. Колкото повече бяло …

6 идеи за украса на великденските яйца

 Най-важната украса за Великден са великденските яйца. Боядисват се в четвъртък или в събота преди Великден. Великденското яйце е …